Akce a studentské spolky

Ostravská univerzita si zakládá na pestrém společenském životě, různorodé setkávání mimo přednášky a učebny je pro nás důležitou součástí akademického života a podporujeme samostatnou spolkovou činnost studentských organizací. Studentské aktivity výrazně dotváří život na Ostravské univerzitě.

U čeho nesmíš chybět

Jaké jsou ty největší, nejlepší a nejdůležitější akce, na které se můžeš těšit?

Ke studentskému životu patří taky kulturní, sportovní a společenské akce. Zažiješ tam skvělou atmosféru, navážeš nová přátelství. A u toho zkrátka musíš být.

Majáles Ostrava

Studentský Majáles Ostrava je jedinečným studentským svátkem s nesmírně dlouhou tradicí. Nemůže chybět průvod masek, vynikající občerstvení, známé kapely a zajímavý doprovodný program, kde najdeš třeba zábavně-kreativní zóny – tam můžeš procvičit mozkové závity i svou zručnost. Hlavní je ale úžasná atmosféra, kterou tvoří mladí a kreativní lidé s vizí.

Ostravské hokejové derby

Co je Ostravské hokejové derby? Vyprodaná aréna, bouřlivá atmosféra, osvěžující pivo, a hlavně prvotřídní hokej těch nejlepších hráčů z Ostravské univerzity a VŠB-TUO! Pro mnohé jde o událost roku, a upřímně, nejde se jim divit. Málokterou akci totiž doprovází takové emoce a jedinečné vzpomínky, jako tuto. Ale to musíš zažít na vlastní kůži. Potkáme se na příštím derby, třeba rovnou v kotli OU?

Ples Ostravské univerzity

Skvělá příležitost provětrat svůj společenský oděv, hodit se do gala a v příjemně neformálně slavnostní atmosféře se setkat se svými spolužáky a vyučujícími. Na plese ovládneš za doprovodu klasické i alternativní hudby taneční parket, posilníš se kvalitním občerstvením, a ještě můžeš vyhrát zajímavé ceny v losovačce. Tuto společenskou akci roku si nenecháš ujít.

Noc vědců

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov po celém Česku, do kterých se jen tak nepodíváš. Dostaneš se do laboratoří, přednáškáren nebo uvidíš ty nejzajímavější experimenty. Navíc potkáš místní vyučující a studenty, a to v domácím prostředí naší univerzity. A co víš, za rok už můžeš se složitými experimenty pomáhat i ty sám.

Studentské spolky

Na Ostravské všichni vědí, že ležet v knížkách během studia zkrátka nestačí. Studenti se proto rádi zapojují do činnosti studentských organizací, kde v praxi získávají spoustu nových zkušeností. K tomu všemu také nacházejí nové přátele se společnými zájmy.

 

K jaké studentské organizaci na Ostravské se přidáš ty?

Celouniverzitní studentské organizace

Užíváš si studentské akce? A chceš se na jejich organizaci podílet? Přidej se do týmu Younie! Ten totiž stojí za těmi nejlepšími akcemi. Největší z nich je Majáles Ostrava, další pak třeba Halloween, Vítání prváků, Studentský ples a mnoho dalších.

S organizací Erasmus Student Network Ostravská si najdeš nové kamarády ze zahraničí, procvičíš si angličtinu a ještě poznáš nové kultury. Tato organizace pomáhá studentům, kteří k nám ze zahraničí přijíždějí na Erasmus+ pobyt, a ty můžeš pomáhat s ní.

Láká tě vyjet na dobrovolnickou či profesní stáž do zahraničí? Vzdělávat se skrze zajímavé tréninky, přednášky či workshopy? Pak se přidej do organizace AIESEC! Je to největší studenty řízená organizace na světě, která přispívá společnosti rozvojem mladých lidí, a ještě více rozšiřuje možnosti tvého zahraničního působení vedle univerzitních programů.

Fakultní studentské organizace

Spousta dalších studentských organizací působí na jednotlivých fakultách. Psychočas spojuje současné i bývalé studenty psychologie napříč republikou, členové Československého spolku mediků získávají zkušenosti zejména s organizováním nejrůznějších akcí a s komunikací s odborníky. IFMSA zase sdružuje studenty medicíny z celého světa, vzdělává žáky mateřských, základních a středních škol, ale i veřejnost, v oblasti první pomoci, zdravotní prevence a péče o zdraví.

Na Přírodovědecké fakultě najdeš třeba organizaci EGEA Ostrava, která sdružuje studenty na Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje a Katedře fyzické geografie a geoekologie. Organizace EPKA je tvořena skupinou nadšených studentů a akademiků, kterou spojuje láska k přírodě.

A zapomenout nemůžeme ani na studentskou organizaci SOVA, popularizující přírodní vědy pro studenty i veřejnost, a to pomocí nejrůznějších odborných, vzdělávacích, ale taky populárně-vědeckých aktivit.

Na Fakultě sociálních studií OU pak působí organizace Zebra. Její členové různými akcemi přibližují lidem sociální práci v praxi. Promítají filmy s lidsko-právní tematikou, diskutují a pořádají interaktivní workshopy či besedy.

A to není vše, na Ostravské fungují i další menší spolky, divadelní soubory, umělecké uskupení, studenti vydávají vlastní časopisy, provozují studentský klub Áčko na hladnovských kolejích a vedle aktivní studentské samosprávy (univerzita i každá fakulta má své studentské senátory) se podílejí na chodu fakultních a katedrových záležitostí.